Takim me Këshillin Studentor në UAMD: Diskutime mbi Objektivat dhe Përmirësimin e Përvojës Studentore

Më datë 16 Tetor 2024, Rektori i Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës, Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzi, mbajti një takim të rëndësishëm me Këshillin Studentor, ku u diskutuan objektivat kryesore për vitin akademik të sapo filluar. Ky takim u organizua me synimin për të adresuar dhe përmirësuar përvojën studentore në UAMD, duke përfshirë shqetësimet dhe nevojat e studentëve.

Tema Kryesore të Diskutimit:

1. Objektivat Akademike për Vitin 2024-2025: Gjatë takimit, Rektori Fortuzi dhe anëtarët e Këshillit Studentor diskutuan mbi prioritetet e këtij viti akademik, duke përfshirë përmirësimin e cilësisë së mësimdhënies, rritjen e bashkëpunimit ndërmjet fakulteteve dhe studentëve, si dhe zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme shkencore dhe kulturore.

2. Përmirësimi i Infrastrukurës dhe Shërbimeve Studentore: Një tjetër temë e rëndësishme ishte nevoja për përmirësimin e infrastrukturës universitare dhe shërbimeve që ofrohen për studentët. Këshilli Studentor ngriti çështje mbi përmirësimin e mjediseve të studimit, bibliotekës, laboratorëve dhe shërbimeve të teknologjisë së informacionit.

3. Mbështetja për Studentët e Reja dhe Ndihma për Integrim: Një shqetësim që u diskutua ishte mbështetja për studentët e rinj që kanë filluar studimet e tyre këtë vit. U theksua rëndësia e orientimit të duhur, si dhe mbështetja për integrimin e tyre në komunitetin universitar dhe zhvillimin e aftësive të tyre akademike dhe sociale.

4. Zhvillimi i Aktiviteteve Ekstrakurrikulare: Studentët shprehën dëshirën për të pasur më shumë mundësi për t’u angazhuar në aktivitete jashtë akademike, si p.sh. klube studentore, aktivitete sportive, konferenca dhe punëtori, që do të ndihmojnë në zhvillimin e tyre personal dhe profesional.

Një Bashkëpunim i Hapur dhe Konstruktiv:

Takimi u karakterizua nga një frymë bashkëpunimi të hapur dhe konstruktiv, ku Këshilli Studentor ofroi sugjerime të vlefshme mbi mënyrat se si mund të përmirësohet përvoja e përgjithshme e studentëve në UAMD. Rektori Fortuzi shprehu vullnetin e plotë të institucionit për të dëgjuar dhe për të marrë masa konkrete për të adresuar këto nevoja dhe shqetësime.

Ky takim përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt rritjes së dialogut midis administratës dhe studentëve, duke ndërtuar një kulturë bashkëpunimi që do të ndihmojë në krijimin e një mjedisi më të mirë akademik dhe social në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durrës.

Ky përshkrim mund të optimizohet për SEO duke përdorur fjalë kyçe të tilla si “Universiteti Aleksandër Moisiu Durrës”, “Këshilli Studentor”, “takim me studentët”, “përmirësimi i përvojës studentore”, “viti akademik 2024-2025”, dhe “përmirësimi i infrastrukturës në UAMD”.