Rezultatet e Regjistrimeve në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durrës për Vitin Akademik 2024-2025 – Raundi i Parë

Raundi i parë i regjistrimeve për vitin akademik 2024-2025 në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durrës (UAMD) ka përfunduar me rezultate mbresëlënëse, duke treguar një rritje të ndjeshme në interesin e studentëve për këtë institucion të arsimit të lartë. Deri më tani, janë regjistruar 1248 studentë, që përfaqëson një rritje prej mbi 10% krahasuar me vitin e kaluar. Kjo rritje tregon për përkushtimin e vazhdueshëm të universitetit ndaj cilësisë akademike dhe infrastrukturës moderne që ofron.

Programet më të Preferuara Ndër degët më të preferuara dhe që kanë tërhequr më shumë regjistrime janë:

• Infermieri: 130 studentë të regjistruar
  • Financë: 100 studentë të regjistruar
  • Administrim Biznesi: 63 studentë të regjistruar
  • Punonjës Social: 60 studentë të regjistruar
  • TIK (Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit): 42 studentë të regjistruar

Këto rezultate dëshmojnë për një rritje të interesit të të rinjve shqiptarë për fusha të rëndësishme dhe të kërkuara në tregun e punës, duke bërë UAMD një zgjedhje të parë për shumë prej tyre.

Projektime për Raundet e Ardhshme Me përfundimin e raundit të parë, ne presim që regjistrimet të vazhdojnë të rriten edhe në raundin e dytë dhe të tretë. Universiteti synon të plotësojë kuotat e disponueshme dhe të ofrojë një përvojë arsimore të përkryer për çdo student të ri që bëhet pjesë e tij.