Ceremonia e Dekretimit të Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzit si Rektor i Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë

Në një ditë të rëndësishme për komunitetin akademik në Shqipëri, Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzi u emërua zyrtarisht si Rektor i Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës. Emërimi u dekretua me solemnitet nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Bajram Begaj, gjatë një ceremonie zyrtare që u zhvillua në Pallatin Presidencial.

Ceremonia

Ngjarja u shënua nga një atmosferë solemne, ndërsa të ftuar të shquar nga bota akademike, zyrtarë qeveritarë dhe personalitete të tjera të rëndësishme u mblodhën për të dëshmuar këtë rast të veçantë. Ceremonia theksoi rëndësinë e udhëheqjes në arsimin e lartë dhe rolin e universiteteve në zhvillimin e vendit.

Presidenti Bajram Begaj, në fjalën e tij, nënvizoi rolin thelbësor që universitetet luajnë në formësimin e së ardhmes së vendit. Ai vlerësoi përpjekjet e Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzit për avancimin e ekselencës akademike dhe kontributin e tij në fushën e arsimit në Shqipëri. Presidenti shprehu besimin e tij në aftësinë e Prof. Fortuzit për të udhëhequr Universitetin “Aleksandër Moisiu” drejt arritjeve më të mëdha dhe për të promovuar një mjedis që nxit kërkimin shkencor, inovacionin dhe rigorozitetin akademik.

Vizionet e Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzit

Në fjalën e tij të pranimit, Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzi shprehu mirënjohjen e tij për besimin e treguar ndaj tij. Ai paraqiti vizionin e tij për universitetin, duke u fokusuar në përmirësimin e cilësisë së arsimit, rritjen e bashkëpunimeve ndërkombëtare dhe promovimin e nismave kërkimore që adresojnë sfidat kombëtare dhe globale. Prof. Fortuzi u angazhua të punojë ngushtë me stafin, studentët dhe palët e interesuara për të siguruar që Universiteti “Aleksandër Moisiu” të vazhdojë të jetë një institucion udhëheqës i arsimit të lartë në Shqipëri dhe më gjerë.

Emërimi i Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzit shënon një kapitull të ri për Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durrës. Me përvojën e tij të gjerë dhe përkushtimin ndaj arsimit, universiteti është i përgatitur të arrijë arritje të reja nën udhëheqjen e tij. Ceremonia jo vetëm që festoi emërimin zyrtar, por gjithashtu shërbeu si një kujtesë e rolit të rëndësishëm që arsimi luan në përparimin e shoqërisë. Pjesëmarrja e Presidentit të Republikës në këtë ngjarje nënvizoi rëndësinë e këtij emërimi në kontekstin e aspiratave arsimore dhe zhvillimore të Shqipërisë.

Momente nga Ceremonia

Ngjarja u kap në një seri fotografish që theksojnë momentet kyçe, përfshirë dorëzimin zyrtar të dekretit nga Presidenti Bajram Begaj tek Prof. Dr. Shkëlqim Fortuzi. Imazhet gjithashtu tregojnë praninë e personaliteteve të ndryshme dhe solemnitetin e rastit, duke reflektuar rëndësinë e këtij momenti në kalendarin akademik të Shqipërisë.