Takimi me Komitetin Drejtues të STARS EU-Bruksel

Si anëtare e 9 universiteteve evropiane, pjesë e Aleancës STARS EU, UAMD krenohet me arritjet e deritanishme dhe objektivat që ka në vazhdim.

Sot, në takimin e Komitetit Drejtues të STARS EU u ndërmorrën nisma konkrete që do çojnë më tej vlerat e UAMD si një universitet me standarde evropiane. Sot disktuam për diploma të reja duale në të gjitha nivelet e studimit, projekte të rëndësishme të përbashkëta dhe krijimi i një reviste shkencore të përbashkët të Aleancës e rankuar me SCOPUS, e shumë projekte të tjera.

Si Rektor i Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës, unë shpreh angazhimin e plotë dhe të palëkundur të universitetit tonë ndaj Aleancës STARS EU.

Gjatë vitit të kaluar, ne kemi parë përparim të jashtëzakonshëm dhe një bashkëpunim produktiv brenda Aleancës STARS EU. Viti i parë i zbatimit ka qenë një udhëtim frymëzues për të gjithë ne, plot arritje të përbashkëta dhe përvoja të vlefshme universitare.

Teksa vazhdojmë së bashku në këtë rrugëtim transformues, universiteti ynë, Universiteti Aleksander Moisiu, Durrës, angazhohet të jetë një partner aktiv dhe i angazhuar: Fakultetet, stafi dhe studentët tanë janë të përkushtuar për të kontribuar në suksesin e Aleancës. Ne jemi të gatshëm dhe të aftë të ndajmë përvojat tona, si dhe të mësojmë nga universitetet partnere të Aleancës, dhe të punojmë së bashku në iniciativa që përputhen me qëllimet tona të përbashkëta.

Ne jemi të përkushtuar në Mbështetjen e Programeve të Përbashkëta dhe Kërkimit Shkencor: Ne jemi të lumtur për mundësitë për zhvillimin e programeve të përbashkëta edukative dhe projekteve kërkimore. Këto nisma jo vetëm që rrisin bashkëpunimin akademik, por gjithashtu u ofrojnë studentëve tanë mundësi të vlefshme për t’u angazhuar me këndvështrime dhe ide të ndryshme.

Ne do të inkurajojmë fuqimisht Lëvizshmërinë dhe Shkëmbimin: Ne do të vazhdojmë të promovojmë lëvizshmërinë e studentëve dhe stafit, duke besuar se këto shkëmbime janë jetike për ndërtimin e marrëdhënieve të forta dhe pasurimin e përvojës edukative për të gjithë të përfshirët.

Ne do të përdorim të gjithë kapacitetin tonë për t’u lidhur me rajonin tonë: Ne jemi të përkushtuar të shfrytëzojmë burimet dhe ekspertizën brenda STARS EU për të patur një ndikim të prekshëm në komunitetin dhe rajonin tonë. Duke punuar ngushtë me palët e interesit ne synojmë të jemi një katalizator për ndryshime dhe zhvillim pozitiv.

Ne do të angazhohemi për të mbështetur Suksesin Afatgjatë të Aleancës: Ne e kuptojmë rëndësinë e qëndrueshmërisë dhe rritjes. Universiteti ynë do të vazhdojë të investojë në këtë partneritet, duke eksploruar mënyra të reja për të bashkëpunuar dhe për të siguruar që përfitimet e punës sonë të shtrihen edhe në të ardhmen.

Të jesh pjesë e Aleancës STARS EU është një privilegj dhe përgjegjësi, por edhe një mundësi e madhe, dhe jam besimplotë se ne mund të arrijmë shumë së bashku gjatë këtij rrugëtimi për të arritur standarde e cilësi evropiane.

Prof.Dr. Shkëlqim Fortuzi
Rektor UAMD